História indického odievania
Odev v Indii bol vždy úzko spätý s klímou, náboženstvom a spoločenským postavením. Typy indických odevov ako napríklad sárí, dhóti, lehenga, anarkali pandžábí sa v priebehu tisícročí a storočí upravovali drobnými zmenami, ale odevy zostali vo svojej podstate rovnaké. Okrem úprav strihov sa samozrejme v posledných rokoch objavujú syntetické materiály (umelý hodváb, viskóza, polyester), ale tradičné bavlnené odevy a odevy z pravého hodvábu, vyrábané v malých tkáčskych dielňach, farbené prírodnými farbami sa v Indii stále tešia obrovskej popularite. Tradičná ručná výroba odevov, od tkania látok na tkáčskych stavoch, cez ručné farbenie látok, šitie a zdobenie, je i v súčasnosti v Indii nenahraditeľná a vyhľadávaná zákazníkmi z celého sveta.
Staroveká India (3300 – 1300 pred n. l.) – už v civilizácii Harappy a Mohendžo-Daro nosili ľudia látky omotané okolo tela, ktoré sa neskôr vyvinuli do podoby sárí (ženský odev) a dhóti (mužský odev).
Védske obdobie (1500 – 500 pred n. l.) – v tejto ére boli populárne bavlnené a hodvábne látky, často zdobené ručnou výšivkou a farbené prírodnými pigmentmi.
Mughalská éra (16. – 18. storočie) – do indickej módy sa dostali vplyvy z Perzie, vďaka čomu vznikli luxusné odevy ako anarkali a sherwani, zdobené zlatými niťami a drahokamami.
Koloniálne obdobie (19. – 20. storočie) – britský vplyv priniesol západné strihy, no tradičné odevy zostali pevnou súčasťou indickej identity.
Dnes sú tradičné indické odevy nosené nielen počas svadieb, festivalov a slávností, ale aj v bežnom živote.